Újépítésű ingatlanok
Energetika
ENERGETIKAI TANÚSÍTVÁNY
A 2002/91/EK Európai Uniós direktíva alapján bevezetésre kerülő tanúsítási rendszer célja, hogy az energetikai tanúsítvány informatív szerepe révén javítsa az épületállomány energiahatékonyságát, segítse a tulajdonosokat ingatlanjuk energetikai korszerűsítésében, ezáltal hozzájáruljon a háztartások energiaköltségeinek csökkentéséhez. További célja, hogy érdeklődést keltsen a jobb energetikai paraméterekkel rendelkező lakások iránt, növelje a lakosság érdeklődését az energiahatékonysági szolgáltatások, termékek illetve a megújuló energiák felhasználása iránt, ezáltal élénkítse a piacot. A középületek esetében a tanúsítás nemcsak az üzemeltető számára nyújt hasznos ismereteket, szerepet kap az intézmények használóinak energiatudatos gondolkodásának formálásában.
Magyar Kormány Rendelet
A kormány 176/2008 ( VI. 30) Kormány rendelete az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról. Magyar Közlöny 2008/96. sz. 5908 oldaltól záró rendelkezések 11. paragrafus (2) bekezdés „ az energia tanúsítás 2011. december 31-ig önkéntes, utána kötelező”.
A rendelet alkalmazási köre:
Energetikai tanúsítvány: igazoló okirat, amely az épületnek (önálló rendeletetési egységnek, lakásnak) a külön jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza.
A rendelet hatálya alá tartozó:
- Az épület energetikai jellemzőit e rendelet előírásai szerint – amennyiben nem rendelkezik érvényes energetikai tanúsítvánnyal – tanúsítani kell, a rendelet hatálya alá tartozó,
- új épület építése,
- meglévő épület (önálló rendeltetési egység, lakás)
- ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy
- egy évet meghaladó bérbeadása,
- 1000nm-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén.
Nem terjed ki a rendelet hatálya:
- az 50nm-nél kisebb hasznos alapterületű épületre
- az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt épületre
- a legfeljebb 2 évi használatra tervezett épületre
- a hitéleti rendeltetésű épületre
- a jogszabállyal védetté nyilvánított épületre, valamint a jogszabállyal védetté nyilvánított (műemlékileg védett, helyi építészeti értékvédelemben részesült) területen lévő épületre
- a mezőgazdasági rendeltetésű épületre
- azokra az épületekre, amelyek esetében a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m3, vagy a fűtési idényben több mint hússzoros légcsere szükséges, illetve alakul ki
- a műhely rendeltetésű épületre
- a levegővel felfújt, vagy feszített – huzamos emberi tartózkodás célját szolgáló – sátorszerkezetekre.
Az épületek minősítési osztályozása
A rendelet az épületek energetikai minőségi osztályozására 10 fokozatot ír elő. A vizsgált épület, illetve önálló rendeltetési egység összesített energetikai jellemzője és a viszonyítási alap arányának százalékban kifejezett értéke alapján az önálló rendeltetési egység minőségi osztályának betűjele és szöveges jellemzése az alábbi táblázat szerinti.
|
Mit kell tartalmaznia a tanúsításnak?
A tanúsítvány formai követelményeit a rendelet mellékletei tartalmazzák.
Mit nem kell tartalmaznia a tanúsításnak?
A tanúsítvány nem terjed ki gazdaságossági számítások és költségvetés elkészítésére.
Érvényessége:
A tanúsítvány 10 évig érvényes. Ha azonban a tanúsítvány érvényességi ideje alatt az épületre vonatkozó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, akkor az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni, hiszen a minőség szerinti besorolása kedvezően változhat.
Ki készíthet tanúsítványt?
Építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól szóló 104/2006. (IV. 28.) Korm. r. és a 244/2006. (XII. 5.) Korm. r. ) előírásinak megfelelő felsőfokú szakirányú végzettséggel rendelkező szakmagyakorló végezheti, aki teljesítette az előírt jogosultsági vizsgakövetelményeket, a települési önkormányzat, energiaszolgáltató szervezet.
Mikor érdemes a tanúsítványt elkészíteni?
A tanúsítvány elkészítéséhez legtöbb esetben helyszíni szemle, különböző számítások, majd a tanúsítvány kiállítására van szükség, ami több napot vesz igénybe. Mivel a szerződéskötéshez szükséges, nem érdemes a végére hagyni, hiszen veszélyeztetheti az ügylet pozitív kimenetelét. Legjobb megoldás a megbízás adásakor elindítani ezt a folyamatot, mert időben kap szakvéleményt az ingatlana műszaki állapotáról. Az energetikai tanúsító javaslatait érdemes megfontolni, akár kisebb beruházással jobb besorolásra szert tenni, amivel növelheti az otthona pozitívabb megítélését vevői körökben.
Kivel készíttessünk a tanúsítványt?
Amennyiben nem szeretne tanúsító szakember felkutatásával, árajánlatok kiértékelésével és jogosultságaik ellenőrzésével foglalkozni, de versenyképes áron szeretné elkészíteni saját energetikai tanúsítványát, akkor válasszon bennünket! Készségesen állunk rendelkezésére!
NE FELEDJE, 2012. 01.01-TŐL KÖTELEZŐ!
RENDELJE MEG ENERGETIKAI TANÚSÍTVÁNYÁT az ingatlan-broker@invitel.hu email címen, vagy bármelyik Tanácsadónkon keresztül!